• WŁOSY KAŻDEJ OSOBY SĄ INNE.

  Włosy każdego człowieka są inne. Weźmy pod uwagę liczbę możliwych odcieni od bardzo jasnego blond po głęboką czerń, jak również różnorodność w wyglądzie - od prostych po mocno skręcone, od cienkich po grube. To daje tysiące kombinacji. Takie cechy jak struktura włosa, jego kolor oraz ich liczba są genetycznie dziedziczone, jak również blisko ze sobą powiązane.

  Człowiek ma od 85 000 do 140 000 włosów, w zależności od ich struktury i koloru. Normalnie, każdego dnia tracimy około 30 do 100. Włosów blond na głowie jest z reguły więcej niż włosów ciemnych (średnio około 140 000 blond i 100 000 ciemnych). Jednakże jasne włosy są z reguły cieńsze i delikatniejsze.

 • STRUKTURA WŁOSA.

  Włos składa się w 80% z protein, 10-15% z wody, 5-10% z pigmentów, minerałów i lipidów. Są dwie zasadnicze części włosa: część widoczna, która wyrasta ponad skórę oraz cebulki, które znajdują się pod skórą.

  Ta część włosa, która wyrasta ponad skórę, zbudowana jest z trzech warstw. Warstwa zewnętrzna, zwana osłonką, jest szczególnie istotna, ponieważ spełnia ona funkcję ochronną. Tak jak dachówki na dachu, kilka warstw zachodzących na siebie komórek jest położonych jedna na drugiej i tworzy gładką powierzchnię. Różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne mogą doprowadzić do zadzierania się komórek osłonki. Szorstka powierzchnia osłonki powoduje, że włosy wyglądają matowo i niezdrowo.

  Kolejna warstwa włosa, zwana warstwą korową, stanowi 80% włosa. Zbudowana jest z cienkich włókien, które splecione razem dają większą wytrzymałość dłuższym włóknom. Tutaj znajdują się pigmenty naturalnego koloru włosów. Te keratynowe włókna (keratyna to molekuły protein) są odpowiedzialne za strukturę i sprężystość włosa. Wnętrze włosa tworzy rdzeń.

  Pod powierzchnią skóry znajdują się również gruczoły łojowe produkujące sebum, które są odpowiedzialne za utrzymywanie sprężystości włosów. Czasami gruczoły produkują zbyt mało lub zbyt dużo sebum. Wówczas włosy albo łatwo się przetłuszczają, albo stają się suche i łamliwe.

 • WZROST WŁOSA

  Włosy rosną około 1 cm na miesiąc. Po około trzech do siedmiu latach, brodawka zamiera, cebulka kurczy się i zanika. Włos wypada i robi miejsce dla nowego włosa, który pojawia się z nowo powstałej brodawki. Wzrost włosów jest równy, ponieważ poszczególne mieszki są w różnej fazie wzrostu. Utrata od 60 do 100 włosów na dobę jest zupełnie normalna.

  Mięśnie unoszące włosy to pozostałość po dawnych czasach. Powodowały napięcie skóry, które powodowało uniesienie włosów, aby zachować ciepło lub aby przestraszyć wrogów. Gruczoły tłuszczowe produkują sebum, aby zapewnić sprężystość skóry i włosów.

 • NATURALNY KOLOR WŁOSÓW

  Naturalny kolor włosów każdego człowieka jest inny. Ale dlaczego tak się dzieje? Dlaczego jeden ma włosy blond, a inny ciemne? Naturalny kolor włosów zależy od ilości zawartych we włosach pigmentów, czyli melanin. Unikalny kolor powstaje w wyniku zmieszania dwóch rodzajów melanin: ciemnych pigmentów czerni lub brązów - zwanych eumelaninami oraz czerwonych i żółtych pigmentów - feomelanin. W zależności od proporcji zmieszania tych dwóch grup pigmentów powstaje cała gama różnych kolorów włosów – głębokiej czerni, jasnego brązu lub blondu.

 • SZAMPON - DELIKATNE MYCIE

  Słowo szampon zostało zapożyczone z języka hinduskiego i oznacza „masować”. Pierwszy szampon powstał w 1904 roku w formie proszku. Podczas mycia szampon oczyszcza włosy z tłuszczu, potu, martwych komórek naskórka oraz resztek produktów do stylizacji lub pielęgnacji włosów. Jego najważniejszym składnikiem jest kombinacja środków powierzchniowo czynnych, które tworzą delikatną pianę i dokładnie oczyszczają włosy bez ich nadwyrężania. Szampon o wartościach pH 5-6 jest idealny dla włosów i skóry głowy. Dodatkowo, dobre szampony zawierają składniki nawilżające, takie jak pantenol i proteiny, które pomagają regenerować strukturę włosa i zachować jego elastyczność. Szeroki asortyment szamponów został tak opracowany, aby zapewnić pielęgnację wszystkim rodzajom włosów o różnych potrzebach.

 • ODŻYWKA – PIELĘGNACJA PO MYCIU

  Odżywka należy do podstawowych produktów do pielęgnacji. Każdy widzi i czuje, jak niezastąpionym produktem jest odżywka: mokre włosy często są nie do rozczesania. Włosy plączą się i niszczą podczas czesania.

  Temu właśnie zapobiega odżywka. Ułatwia rozczesywanie włosów i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Pozostaje na włosach po myciu krótko i zapewnia zewnętrznej warstwie osłonki włosa aktywne składniki, które natychmiast ją wygładzają.

  Może być stosowana po każdym myciu włosów. Sprawia, że włosy stają się jedwabiście gładkie oraz łatwiej się rozczesują. Efekt osiągnięty po zastosowaniu odżywki utrzymuje się do następnego mycia.

 • INTENSYWNA ODŻYWKA – INTENSYWNA PIELĘGNACJA

  Intensywne maseczki pielęgnujące

  Maseczki zapewniają intensywną pielęgnację włosów. Łączą w sobie składniki regenerujące w wysokim stężeniu, które wnikają do wnętrza włosa. Są wmasowywane w wilgotne włosy i przekazują materiał wiążący włókna bezpośrednio do rdzenia włosa. Intensywne maseczki powinny pozostać na włosach przez 2 minuty. Włosy są w widoczny sposób zregenerowane. Dzięki intensywności maseczek efekt ich zastosowania utrzymuje się nawet do kilku myć włosów.

  Podczas stosowania maseczek, istotną rzeczą jest znalezienie optymalnego poziomu pielęgnacji. Im bardziej zniszczone są włosy, tym częściej powinny być stosowane maseczki. Maseczki różnią się między sobą składnikami, sposobem aplikacji, a przede wszystkim intensywnością pielęgnacji. Poszczególne produkty mają za zadanie rozwiązać określone problemy: odżywić rozdwajające się końcówki, nawilżyć mocno zniszczone włosy lub chronić kolor.

  Produkty do natychmiastowej regeneracji

  Produkty do natychmiastowej regeneracji są nakładane na włosy jak inne odżywki. Ich zaletą jest to, że nie trzeba ich spłukiwać. Oszczędzają czas, a włosy otrzymują długotrwałą pielęgnację bez niepotrzebnego obciążania.

 • PRODUKTY DO STYLIZACJI

  Produkty do stylizacji pomagają kreować fryzury. Nakłada się je na wilgotne lub suche włosy. Zapewniają większą elastyczność lub objętość. Pomagają chronić przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. A ponadto ujarzmiają puszące się włosy i zapewniają mocne utrwalenie. 

  Dzisiaj mamy do wyboru niezliczoną ilość produktów do stylizacji: lakiery, lotiony, pianki i wiele innych.

 • LAKIER DO WŁOSÓW

  Lakier do włosów doskonale wykańcza fryzurę. Chroni przed wiatrem, wilgocią i słońcem. Zapewnia odpowiednie utrwalenie fryzury i nadaje połysk.

  Lakier do włosów to klasyczny produkt w sprayu, chociaż może tez występować w formie atomizera. Innymi słowy jest rozprowadzany na włosach w formie delikatnej mgiełki. Jak w przypadku innych produktów do stylizacji włosów, podstawowym składnikiem lakieru są składniki tworzące film – w tym przypadku w połączeniu ze składnikami rozpylającymi (bezpieczne dla ozonu, gazy bez freonu, takie jak butan, izobutan i eter).

  Lakier do włosów jest ważniejszy niż pozostałe produkty do stylizacji włosów – musi utrwalić fryzurę, a równocześnie zachować jej naturalną elastyczność. Musi być odporny na wilgoć, a równocześnie łatwo się zmywać. Musi delikatnie rozpylać się na włosach i szybko wysychać. Powinien także chronić przed wpływem środowiska i jednocześnie nawilżać.

 • PIANKA DO WŁOSÓW

  Pianki do włosów zastąpiły w latach 80, lotiony, ponieważ dają wiele zalet podczas aplikacji – nie skapują z włosów, łatwo nałożyć i rozprowadzić odpowiednią ilość, tak aby włosy nie sklejały się.

  Pianki do włosów, oprócz składników w aerozolu i uelastyczniających, różnią się w swoim składzie od płynnych produktów do stylizacji. W jednych i drugich składniki pielęgnujące i tworzące film stanowią ich bazę. Syntetyczne żywice otulają każdy włos cienkim filmem, nadając elastyczność i utrwalenie. Wielkość filmu jest dostosowana do oczekiwanego stopnia kontroli fryzury. Polimery kationowe ułatwiają rozczesywanie i zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Woda i alkohol są używane jako rozpuszczalniki. Składniki rozpylające w dzisiejszej piance do włosów to bezpieczne dla ozonu gazy bez freonu, takie jak propan, butan albo izobuten.

 • ŻEL, KREM LUB WOSK DO WŁOSÓW

  Żel, krem i wosk do układania włosów są idealne do nadawania pełnego wyrazu kształtu fryzurze lub poszczególnym partiom włosów. Te trzy produkty różnią się swoimi formułami i mają podkreślić każdy włos. Podczas gdy żele do układania włosów są głównie stosowane, by stworzyć trwałe fryzury, kremy mają zapewnić naturalnie wyglądające stylizacje. Wosk jest idealny w modelowaniu i naturalnie wyglądających włosach.

  Żele do układania włosów są bezbarwne, w przeważającej mierze ich formuły oparte są na wodzie i składnikach beztłuszczowych, a szczególną teksturę uzyskują przez substancję zagęszczającą. W przypadku stylizacji żelem, włosy są usztywnione, a następnie nadany jest im kształt. Im wyższa zawartość składników hydrofilowych, tym większy efekt „mokrych włosów”. Dodatkowe składniki, takie jak olejki, nadają włosom wyjątkowy połysk. Używanie żelu jest łatwe – po prostu nałóż na wilgotne albo suche włosy i wykreuj upragnioną fryzurę. Po wyschnięciu będzie taka jak ułożona, ponieważ utrwalą ją odpowiednie składniki.

  Współczesne kremy do stylizacji włosów są głównie emulsjami, w których substancje oleiste są włączone do wodnej bazy. Ten typ emulsji jest mniej tłusty niż emulsje typu woda w oleju, która jest używana głównie dla kremów do skóry, a kiedyś w natłuszczających produktach do stylizacji męskich włosów. Olejki w kremach do stylizacji włosów wygładzają je, aby wyglądały naturalnie i łatwo można im było nadać kształt. Kremy do stylizacji słabiej utrwalają w stosunku do żeli, ale ułatwiają nadawanie kształtu fryzurze. Krem do stylizacji jest najskuteczniejszy, gdy nakłada się go na linii lekko wilgotnych albo suchych włosów. Wówczas można nadać kształt fryzurze palcami albo grzebieniem o szerokich zębach. Wysusz włosy i gotowe!

  Wosk do włosów zapewnia utrwalenie i blask poszczególnych części włosów. Wosk składa się z olejków roślinnych albo mineralnych połączonych z emulgatorami w stałej konsystencji. Aby nadać wyjątkowy połysk, niektóre woski zawierają maleńkie, połyskujące złociście albo srebrzyście cząstki. Wosk jest optymalnym rozwiązaniem dla modnych fryzur i szczególnie odpowiedni dla rzeźbionych stylizacji i dramatycznego akcentowania indywidualnych partii albo kosmyków włosów.

 • CO TO JEST TRWAŁA KOLORYZACJA?

  Trwała koloryzacja to najlepszy sposób na długotrwały kolor i pokrycie siwych włosów. Produkty do koloryzacji trwałej składają się z kilku komponentów. Najpierw środek alkalizujący rozpulchnia strukturę włosa, aby małe cząsteczki pigmentów i utleniacza mogły wniknąć do wnętrza włosa. Następnie, już we wnętrzu struktury włosa, dochodzi do reakcji między - początkowo bezbarwnymi - cząsteczkami pigmentu i utleniaczem. W wyniku tego procesu powstają barwniki, które nadają włosom nowy kolor. Na zakończenie, odżywka wygładza powierzchnię włosa, aby zamknąć pigmenty we wnętrzu włosa. Trwała koloryzacja nie zmywa się z włosów – muszą one odrosnąć, aby wrócić do naturalnego koloru.